odot shealot shmot mekorot hebetim tipul tekes mazal
    

.היבטים רפואיים                  כי אני ה' רופאך

נכתב על-ידי:  ד"ר יוסי אורבך, רופא ילדים, קופת חולים מכבי  & פרופ' מיכאל שימל, אחראי מחלקת טיפול נמרץ ילודים, בית החולים שערי צדק, ירושלים.  

היתרונות הרפואיים בביצוע המילה בילוד
1. שכיחות סרטן הפין בגברים נימולים נמוכה באופן ניכר ביותר בהשוואה לגברים שלא נימולו. [
New England Journal of Medicine 336; 1244-1245 (1997)]
2. שכיחות זיהומים בדרכי השתן והסיבוכים הנלווים לזיהומים אלו בילדים שנימולו נמוכה פי 9 מאשר זו בילדים שלא נימולו. [
Clinical Pediatrics 32;130-134 (1993); Pediatrics 2000; 105:789]
3. שכיחותן של מחלות זיהומיות (
STD) המועברות במגע מיני נמוכה בגברים נימולים ובנות זוגם מאשר בקבוצת הלא-נימולים. [New England Journal of Medicine 322 1308-1312 (1990)]. זאת ועוד, במאמר מסכם שפורסם במסגרת מאגר המידע של רפואת ילדים נמצא קשר בין ביצוע כריתת הערלה ואי-הידבקות באיידס [Cochrance Database Syst Rev 2003; (3): CD003362]

 הסיבוכים האפשריים בברית מילה
1. דימומים האפשרות לדימום משמעותי כתוצאה מביצוע המילה הנעשית ביום השמיני (או לאחריו) - הינה נמוכה ביותר - על-פי סקרים רפואיים נרחבים. החשש לדימומים המוזכר במאמרים הרפואיים בספרות האמריקאית, נובע קרוב לוודאי מהסרת עור הערלה ביום השני עד השלישי לחיים, כמקובל בארה"ב.

2. זיהומים בסקרים של מאות אלפי תינוקות שנימולו נמצאה שכיחות נמוכה ביותר של זיהומים כתוצאה מביצוע המילה. סיבוך זה ניתן למניעה, במידה שנשמרים כראוי הכללים הרפואיים הנדרשים בעת ביצוע פעולה זו. לאחרונה פורסם מאמר המצביע על כך שבימים הראשונים לאחר ברית המילה נראתה עלייה בשכיחות זיהומים בדרכי השתן באותם מקרים בהם החבישה שלאחר המילה הושארה זמן ממושך - יממה ויותר. [
Pediatr Infect Dis J 2002; 21:879]. בעיה זו יכולה להיפתר על-ידי הקדמת הורדת החבישה ככל שניתן, ועל פי שיקול דעת המוהל. יתרונה של ברית המילה במניעת זיהומים לטווח ארוך - קיים בכל מקרה.

3. נזקים אנטומיים - נזקים כתוצאה מהמילה הינם נדירים ביותר, הן בשל פשטות הפעולה והן לנוכח השימוש בציוד המגן מפני פגיעה אנטומית. כמובן, שהדבר מותנה בביצועה על-ידי מוהלים בעלי מיומנות וניסיון במילה.

 השפעת התפתחות הרפואה על אופן ביצוע המילה
1. מניעת זיהומים בעקבות ברית המילה - המודעות למניעת זיהומים הביאה לכך שברית המילה נעשית כיום תוך הקפדה על הכללים המקובלים: סטריליזציה של כלי המילה על-ידי אוטוקלב, כפי שנעשה לגבי כלי ניתוח או שימוש בכלים סטריליים חד-פעמיים; חבישת כפפות סטריליות, או לפחות רחיצת ידיים כמו לפני ניתוח (3 דקות עם סבון אנטיספטי); טכניקת חבישה וחומרי חבישה סטריליים ועוד.
2. מניעת דימום בברית המילה - על אף העובדה שהדימום ביום השמיני הינו מינימלי, קיימות שיטות לביצוע המילה ללא דימום כלל ע"י שימוש בסגר מיוחד לפני החיתוך (קלמ"פ ומכשירים כירורגיים דומים). סגר זה גורם לנמק של עור הערלה והסרתו אינה גוררת דימום. אולם שיטה זו איננה אפשרית מבחינה הלכתית אשר בה חלק מברית המילה היא "הטפת דם ברית". זאת ועוד, 'מילה ללא דימום' תוך שימוש בסגר הגורם לנמק, עלולה לגרום לכאב בעת היווצרות הנמק ברקמת העורלה, וכך דווקא להגדיל את מידת הכאב לתינוק במקום להפחיתה.
3. מיזעור הכאב לילוד בברית המילה - כיום קיימות דרכים שונות להפחתת ושיכוך הכאב לילוד בעת ביצוע המילה ולאחריה:
* האכלה: הדרכה נכונה של ההורים לגבי האכלת התינוק כשעה לפני המילה ולגבי האכלתו אחרי ברית המילה; מתן ספוגית או מוצץ עם טיפת יין מתוק, מיץ ענבים או מי סוכר בפי התינוק בשעת ביצוע הברית ולאחריה;
* משככי כאב כתרופה דרך הפה: מתן תכשיר נוזלי של פראצטמול (המופיע בשמות מסחריים שונים כגון אקמול, אלדולור, דקסמול) - כחצי שעה לפני ביצוע המילה, במינון שייקבע בהתאם למשקל התינוק לפי הוראות הרופא או יצרן התרופה.
* משחות להרדמה מקומית: המשחה המקובלת כיום לשימוש למטרה זו היא
EMLA. טיפול זה נעשה כשעה לפני ביצוע המילה, ומחייב ידע על אופן הטיפול במשחה ועיטוף הפין, על מנת להשיג את התגובה הדרושה (ולמנוע ספיגת החומר בחיתול). מסיבה זו הטיפול ייעשה על-ידי המוהל או על-ידי ההורים - בתנאי שהודרכו כנדרש.
* זריקת הרדמה מקומית ישירות לעצבי הפין [
Penile Block]: אפשרות זו מצויה במחלוקת הלכתית ורפואית לגבי ברית מילה בתינוקות (על אף שהיא מקובלת בברית מילה במבוגרים). מעבר לסְפֵקות ההלכתיים באשר להרדמה זו, הרי שעצם ההזרקה גורמת לכאב - במידת חומרה שונה ממקרה למשנהו, אשר אינו בהכרח פחוּת מכאב המילה. בכל מקרה, יש להקפיד על מינון מתאים ועל מחט בגודל מתאים, וזו אחריות הרופא. הזרקת חומרי הרדמה אפשרית בכל מקרה רק על-ידי רופא. יש לציין ששילוב האמצעים האחרים, היכולים להיעשות על ידי כל מוהל, מוכיחים עצמם כיעילים בהפחתה משמעותית בכאב הנגרם מברית מילה לתינוק.

המסורת היהודית מתייחסת לשמירת בריאות היילוד כערך נעלה ולכן מצווה לנקוט בכל האמצעים למניעת כל סיכון לבריאותו של הילד, כולל דחיית מועד המילה בעת הצורך.

ברית המילה המבוצעת על-ידי מוהלים מוסמכים המודעים להיבטים הרפואיים, או על-ידי רופאים המקיימים את המילה כהלכתה, והמלווה בהכנה והסברה נאותה להורים, מקנה למשפחת הילוד את הביטחון והשלווה הנחוצים בביצוע ברית המילה של ילדם.